
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Length | 2.921 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.286 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 60 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 31 |
| Current Rating | 400 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.68 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
| Schedule B | 8504100000 |
Stock: 2207
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11370 | $1.13700 |
| 50 | $0.10434 | $5.21700 |
| 100 | $0.09575 | $9.57500 |
| 500 | $0.08993 | $44.96500 |
| 1000 | $0.08446 | $84.46000 |
| 3000 | $0.07937 | $238.11000 |
| 5000 | $0.07459 | $372.95000 |
| 10000 | $0.07010 | $701.00000 |
